VI KRYDSER GRÆNSER HELE TIDEN

UngGenforening 2020 var medvirkende til, at Læk Danske Skole i september 2019 tog første skridt til at opbygge et partnerskab med Rosmus Skole på Djursland. I Uge 20, 2020 er 7. klasserne på Rosmus Skole vært for 8. klasserne på Læk Danske Skole. Men hvorfor vente et helt år med at mødes, når muligheden for en smuttur syd for grænsen viste sig? Så eleverne fra Djursland tog sydpå for at besøge nye venner.

Læk piger

8. A og B på Læk Danske skole fik besøg af 7A og 7B fra Rosmus Skole på Djursland, d. 25-27 september 2019.

Venskabsbesøget, som er stort set udgiftsneutralt, er bygget efter den model, som mange klasser i Ung Genforening 2020 projektet benytter sig af. Nemlig at alle de unge mennesker fra Danmark bliver indkvarteret hjemme hos deres nye venner i Sydslesvig. Danskerne kom med toget til Padborg kl 13:54, og efter blot fire timer drog eleverne hver især eller 2 og 2 sammen hjem med en af deres nye venner fra Læk. En pige fra Læk var vært for hele 6 elever fra Danmark, hvor 4 drenge havde sovet sammen.

”Jeg synes, at vores elever er utroligt modig” siger Agnethe Liboriussen, der er klasselærer for 7A på Rosmus Skole på Djursland. For det er ikke uden problemer bare lige at lave en venskabsbesøg, hvor man overnatter hos nogle helt ”fremmede”.  Og det er svært, men sagde Agnethe, ”så er det netop det vi gerne vil lære vores elever. Ikke at være bange for det ukendte, og at turde krydse grænser”.

At besøge det danske mindretal og samtidig være i udlandet, er, som Agnethe siger, en utrolig tryg og god måde at møde udlandet på.  ”Det kunne lige så godt have været en venskabsklasse på Fyn, som vi besøgte, for selv om eleverne i Læk taler tysk sammen indbyrdes, så taler de lige så godt dansk”, og som en af hendes elever havde sagt bagefter; ”så er de andre jo er mennesker lige som os, med alle mulige teenageproblemer, lige som os”.

”Vi krydser bogstaveligt talt grænser hele tiden” fortæller Agnethe. For under dette møde havde Bettina Lauritzen Meyer og Jörg Lidtke, klasselærere for 8 A og B på Læk Danske Skole, også inviteret deres kollegaer til at ”Walk the talk”. Så de sydslesvigsk lærer havde åbent dørene for deres danske kollegaer. Bettina, der bor ved Tønder, havde Agnethe indkvarteret, og da en enkelt af Agnethes elever fik hjemve, skulle de endnu en tur over den fysiske grænse, for at give passet til eleven.  Men selv om grænsen mellem Tyskland og Danmark blev krydset rent fysisk flere gange end planlagt under besøget, så er det intet imod de mentale grænser, der blev krydset under besøget.

En ting, som Bettina nævner igen og igen, er, at vi skal huske at sige tak til forældrene. Uden dem ville vores venskabsbesøg slet ikke være muligt. For alle forældrene bakkede op, og der blev fundet løsninger som alle var trygge ved. 

 

Alle mødtes i Flensborg i AKTI huset, hvor eleverne sammen dekorerede kopper og trykte T-shirts. En af de fire drenge, der havde overnattet sammen med sine kammerater fra Rosmus, havde malet et dansk flag på sin kop. Helt hvorfor vidste han ikke, men når man er i Flensborg og har mærket mødet med det danske mindretal, så er det måske meget naturligt, at det særligt danske kommer ud. Inden havde alle været på rundvisning på Duborgskolen og til foredrag om det danske mindretal på Centralbiblioteket.

Eleverne havde madpakker med, som deres værter havde smurt, men de fire klasselærere var der ingen der havde kræset for. Heldigvis var der en Plan B lidt nede af gaden, hvor de kunne få en velfortjent frokost, da de unge mennesker blev sluppet løs på gågaden i Flensborg.